Lower School

Caroline Ashmead
Lower School, Kindergarten Teacher
Tina Baker
Assistant Head of Lower School
Jennifer Barnett
Lower School, Fourth Grade Paraprofessional
Garron Bothe
Lower School, Kindergarten Teacher
Mike Brady
Preschool and Lower School, Physical Education
Kathy Bridges
Lower School, Media Specialist / Critical Thinking (Grades K-2)
Jennifer Brown
Lower School, First Grade Teacher
Jill Brown
Lower School, Second Grade Teacher
Emily Bunn
Lower School, Third Grade Teacher
Ashley Butcher
Lower School, Third Grade Paraprofessional
Chrissy Camp
Lower School, Kindergarten Teacher
Jennifer Capen
Lower School, Directed Studies
Beth Cole
Lower School, Second Grade Paraprofessional
Sarah Cole
Lower School, Music
Robin Condra
Lower School, Fifth Grade Teacher
LeAnn Curtis
Lower School, Critical Thinking (Grades 3-5) / ENCORE
Dr. Deborah Davis
Head of Lower School
Janice Debnam
Lower School, Directed Studies
Wanda Droege
Lower School, Third Grade Teacher
Dana Ewell
Lower School, Fourth Grade Teacher / Curriculum Support (Grades 3-5)
Billy Flood
Band (Lower, Middle, and High School)
Charlie Frierson III
Lower School, Physical Education
Natalie Gasque
Lower School, Second Grade Teacher
Dana Gray
Lower School, Guidance Counselor
Christopher Harmon
Lower School, Fifth Grade Teacher
Carly Harvey
Lower School, Fifth Grade Teacher
Kate Henderson
Lower School, Second Grade Paraprofessional
America Hewatt
Lower School, Kindergarten Paraprofessional
Marci Holland
Lower School, First Grade Paraprofessional
Octavia Ivy
Lower School, Directed Studies
Shannon Jadlocki
Lower School, Second Grade Teacher
Lindy Jones
Lower School, STEAM Teacher / Assistant Director, Christian Life
Neysa Jordan
Speech Pathologist
Ruth Lambert
Lower School, Fifth Grade Teacher
Danci Larkin
Lower School, Kindergarten Paraprofessional
Erica Lemons
Lower School, Second Grade Paraprofessional
Tammy Lovern
Lower School, First Grade Teacher
Lisa Majeski
Lower School, Paraprofessional; Preschool Eagle Adventure Zone Receptionist
Belinda Maloy
Lower School, Registrar / Communications Editor
Amy Moore
Lower School, Art
Stacey Morgan
Lower School, Fifth Grade Paraprofessional
Kelly Moss
Lower School, First Grade Teacher
Claire Mozley
Lower School, Spanish
Shannon Noggle
Lower School, Fourth Grade Teacher
Robert Parsons
Lower School, Fourth Grade Teacher
Kathleen Pratt
Lower School, Guidance Counselor
Laurie Robillard
Lower School, Third Grade Teacher
Anastasiia Romanova
Auxiliary Director of After School Care
Mallory Rozelle
Lower School, Kindergarten
Leslie Scrivner
Lower School, First Grade Paraprofessional
Diane Shafer
Lower School, Paraprofessional
Eve Smith
Lower School, First Grade Paraprofessional
Lori Smith
Lower School, Kindergarten Paraprofessional
Heather Spivey
Lower School, Paraprofessional
Katie Surgala
Lower School, Directed Studies
Leigh Taylor Timmons
Lower School, Kindergarten
Kimberly Waits
Lower School, Second Grade Teacher
Holly Weaver
Lower School, First Grade Paraprofessional
Maria Williams
Lower School, Kindergarten Paraprofessional
Sarah Williams
Lower School, Fourth Grade Teacher